Brøndby Cup Denmark 2023 [archived]
27 till 30 Juli 2022
Torsdag 27 Juli
Ankomst för deltagande lag.
Fredag 28 Juli
Öppningstal
Fotbollsturneringen startar
Möjligheten att besöka nöjesparkerna Bakken, Tivoli eller staden Köpenhamn
Lördag 29 Juli
Gruppspel
Ledarträff
Disko för alla deltagarna
Söndag 30 Juli
Placeringsmatcher och finaler
Prisutdelning
Avresa för deltagande lag.
Måndag 31 Juli
Avresa för deltagande lag som valt extra övernattning
Var ligger planerna?
Alla planerna ligger på ett och samma ställe, vilket är ganska fantastiskt. Planerna ingår i storklubben Bröndby IF:s träningsanläggning och ligger alla vid sidan av klubbens stadion.
Adress
Adressen till planerna är: Brøndby Stadion 26, 2605 Brøndby, Danmark.
Sjukvård
Sjukvård finns direkt på turneringsområdet.
Tournament office
Vid er ankomst till cupen skall alla lag först anmäla sig till ”Tournament Office”. Här kommer ni att få all den information ni behöver för ett lyckat deltagande i turneringen, såsom information om ert boende, utdelning av deltagarband och matkort samt tilldelning av en matchboll. Önskar ni t.ex. besöka nöjesparken Bakken, hjälper vi er med bussbokning och eventuella åkband till dess attraktioner.
Tournament Office är öppet för alla ledare och föräldrar som har frågor kring turneringen. Vi är bemannade från tidig morgon till sena kvällar. Kom gärna förbi under turneringens gång!
Affärer
På turneringsområdet finns försäljning av kaffe, mackor, kakor, läsk, godis, glass mm.
Här finns även försäljning av fotbollsutrustning såsom sportkläder, sportskor och bollar.
Affärer och butiker finns tyvärr inte direkt vid turneringsområdet utan man hänvisas till orterna Glostrup och Bröndby Strand.
När får vi veta vilken skola vi blivit förlagda på?
Efter sista anmälningsdagen, som är den 1 maj, börjar arbetet med att placera ut lagen på sina respektive inkvarteringar. Vi gör detta efter lagens spelschema samt eventuella önskemål. Var noga med att ni anger era önskemål innan detta datum. Observera att allas önskemål inte kan uppfyllas!
Cirka 1 vecka innan cupen startar kan ert lag få ta del av informationen om vart ert lag ska bo.
När öppnar skolorna vid ankomst?
Skolorna öppnar för alla lag klockan 12:00 på ankomstdagen.
Att bo på vandrarhem
Vandrarhemmens egna ordningsregler som gäller.
OBS! Utcheckning skall ske innan klockan 10:00 på avresedagen.
Att bo på hotell
Hotellens egna ordningsregler som gäller.
OBS! Utcheckning skall ske innan klockan 10:00 på avresedagen.
Extra natt
Möjligheten till extra nätter finns för alla lag. Vi kan ordna inkvartering för lagen som är i behov av extra natt/nätter onsdagen eller söndagen..
Vid boende på hotell och vandrarhem kan särskilda regler gälla och priserna kan variera.
Medresenärer som föräldrar och syskon?
För personer som inte är spelare eller ledare, rekommenderar vi boende nära Centralstationen i centrala Köpenhamn. Det finns bra kollektiva transporter med tåg och buss mellan Köpenhamn City och Bröndby och turneringsområdet.
Att bo på skola
För allas trivsel är det viktigt att alla följer de ordningsregler som gäller på skolorna. Visa respekt och hänsyn till alla andra som också bor på skolorna samt i dess närhet. Dessutom är det en nödvändighet för att bidra till att byggnaderna behålles i fortsatt fint skick.
Vi önskar att ni följer följande regler:
– Ledaren för laget är ansvarig för att skolans ordningsregler följs och även ser till att eventuella skador ersätts innan avfärd.
– Minst en vuxen ledare måste sova med spelarna.
– Tobaksrökning och användning av öppen eld är strängt förbjudet på skolans område.
– Avfall och sopor slängs eller lämnas på avsedda platser.
– Öl, sprit eller andra droger får inte medtagas eller förtäras på skolområdet.
– Bollspel och liknande inom skolans område är förbjudet.
– Alla fönster skall vara stängda när laget lämnar sin sovsal.
– Varje lag sköter sin egen städning och ansvarar för att deras sovsal lämnas i slutstädat skick.
– Varje lag äter sina måltider på därav avsedd plats. Efter måltiden ansvarar varje person för att matplatsen lämnas ren och städad.
– Fotbollsskor får inte användas i skolorna.
– Vid insläpp och tillgång till skolan, måste varje person visa upp sitt deltagararmband. Om personen inte har något armband, kan han/hon nekas inträde.
– Saknade band ersätts med full deltagaravgift.
– Turneringen ansvarar ej för försvunna värdesaker såsom klockor, kameror, mobiler etc.
– Skolorna är stängda för in- och utgång mellan kl. 23:30 och 06:00.
Följer inte laget skolans regler kan detta leda till uteslutning ur turneringen.
Följ reglerna och få en bra vistelse!
Hur anmäler vi vårt lag?
På startsidan finns knappen ¨Anmälan¨. Tryck på knappen för att komma till frågeformuläret och att anmäla ert lag.
När er anmälan är inskickad, kommer ni att få en bekräftelse via mail från arrangören. Ni kommer att få en faktura på lagavgiften som skall betalas enligt instruktioner från vår kontaktperson.
Ni kommer därefter få en bekräftelse på att er lagavgift är betald och att ni är anmälda till turneringen Cup Denmark 2023.
Vilka lag är anmälda?
Anmälda lag kommer att publiceras efterhand som lagen anmäler sig, fr.o.m. april månad.
Ett preliminärt spelschema kommer att publiceras cirka 1 månad innan turneringen startar.
Kostnad
Alla lag betalar en lagavgift på 2850:-/lag. Kostnaden för varje person varierar sedan och beror på vilket boende man väljer. I alla våra priser ingår cupdeltagande, boende och mat. Kostnaden för boende på skola är :-/person. Vi återkommer med prisinformation!
Kostnad för boende på hotell och vandrarhem, vänligen kontakta oss för en prisinformation.
När är sista anmälnings och betalningsdagen?
Anmälan stänger när en åldersklass är fulltecknad, dock senast den 1 maj. Senaste dag för slutbetalning är den 1 maj. Vid utebliven slutbetalning blir lagets anmälan ogiltig och lagets anmälan kan strykas.
Vid boende på hotell och vandrarhem kan särskilda regler gälla. Kontakta oss för mer information.
Avbokning
Vid en anmälan och betalning av lagavgiften blir man inte automatiskt betalningsskyldig för resterande belopp. Dock återbetalas inte betald lagavgift vid avbokning.
Vilka dispensregler gäller?
För lag som spelar 11-manna fotboll, får laget ha med sig hur många överåriga spelare som man önskar. Dessa får dock endast vara 1 år äldre. Av dessa får endast 2 st. spelare vara på plan samtidigt. För lag som spelar 9-manna fotboll gäller samma regler.
För lag som spelar 7-manna och 5-manna fotboll gäller samma regler, men dessa lagen får endast ha 1 st. överårig spelare på planen.
Hur många spelare får vi vara i truppen?
Föreningen kan anmäla ett obegränsat antal spelare, men maximalt 18 spelare per match i 11-manna fotboll, maximalt 16 spelare per match i 9-manna fotboll, maximalt 12 spelare per match i 7-manna fotboll och ett obegränsat antal spelare i 5-manna fotboll.
En spelare får inte deltaga i två lag i samma åldersgrupp.
Hur många matcher spelar vi?
Vi kommer att garantera alla lagen mellan 5-7 matcher. Gruppspel och slutspel garanteras även för alla lagen. Eftersom vi spelar enligt Danska fotbollsförbundets regler, kommer alla resultat att räknas och alla lagen kommer att få chans att vinna.
Kan en spelare dubblera?
En spelare får inte deltaga i 2 olika lag i samma åldersgrupp. Däremot får han/hon deltaga i en annan åldersgrupp.
Regler
Turneringsregler 11-manna, 9-manna, 7-manna och 5-manna.
– Arrangören är ansvarig för alla beslut rörande turneringen.
– Arrangören kan besluta om att bilda en tävlingskommitté, för att hantera eventuella klagomål.
– Samtliga spelare skall på arrangörens uppmaning kunna uppvisa pass eller annan godkänd ID-handling som styrker spelarens ålder.
– Turneringen spelas enligt FIFAS regler för 11-manna fotboll. Alla 9-manna åldersgrupper spelar med regler gällande för 11-manna fotboll. Alla 7-manna åldersgrupper spelar med regler gällande för 7-manna fotboll. Alla 5-manna åldersgrupper spelar med regler gällande för 5-manna fotboll.
– Avbytare är tillåtna i samtliga åldersgrupper. Maximalt 7 st. avbytare får användas i 11-manna och 9-manna matcherna. Maximalt 5 st. avbytare i 7-manna fotboll och ett obegränsat antal avbytare i 5-manna fotboll.
– Alla byten göres vid avbrott i matchen, invänta besked från domaren. Utbytt spelare får återinträda i spelet.
– Om Domaren finner lagens färger vara snarlika, är det upp till bortalaget att byta dräkter. Var noga med att kontrollera att reservdräkter finns tillgängliga. Detta gäller även målvakterna.
– Spelare som ej deltar i match, måste bära avvikande klädsel. Domaren har rätt att avvisa spelare från sidlinjen om reglerna inte följs.
– Lagen skall vara på plats vid spelplanen, minst 15 minuter innan avspark.
– Turneringen är godkänd av det Danska Fotbollsförbundet, DBU.
– Laguppställning måste lämnas till tävlings sekretariatet innan första matchen. Spelare kan inte läggas till listan, utan godkännande av arrangören.
Matchtiderna och åldersklasserna är:
Elvamannalag
A
B
C
G
H
I
Niomannalag
D
E
J
Sjumannalag
K
L
M
N
Femmannalag
O
P
Q
Speltid
A, G 2 x 25 minuter
O – Q 2 x 7 minuter
Övriga 2 x 20 minuter
Allmänna regler
– Arrangören kan vid behov ändra tiderna.
– Bollstorlek 5 används, utom i 5- och 7-manna klasserna. Lagen ansvarar själva för bollar till uppvärmning. Alla lag får en fotboll vid inskrivningen, och denna fotbollen skall endast användas som matchboll och det är hemmalagets fotboll som skall användas i första hand.
– Samtliga lag spelar 5-7 matcher under förutsättning att alla anmälda lag kommer. Upplägget kan dock variera från grupp till grupp, beroende på antal anmälda lag.
Vinst ger 3 poäng, oavgjort 1 poäng och förlust 0 poäng.
Vid samma antal poäng gäller följande:
1) målskillnad
2) antal gjorda mål.
3) inbördes möte(n).
Går det fortfarande inte att skilja lagen åt, tillgrips straffar.
– Om turneringen råkar ut för oförutsedda händelser, typ vädret, och resultaten påverkas av dessa händelser, har arrangörerna rätt att under pågående turnering ändra förutsättningar och upplägg, för att genomföra turneringen.
– Om en förening inte fullföljer en match i enlighet med gällande regler, eller domaren väljer att avbryta en match på grund av osportsligt uppträdande, har arrangören möjlighet att i efterhand ändra resultatet, göra poängavdrag, eller diskvalificera laget.
– Ledarna skall stävja spelarnas uppträdande på och runt planen och själva föregå med gott exempel. Om en spelare får två varningar, utvisas han/hon för resten av matchen, och får ej deltaga i närmast följande match. Om spelaren därefter får rött kort, eller två varningar i nästkommande match, avstängs spelaren för resten av turneringen. Samtliga fall av bestraffningar kommer att rapporteras till respektive lands fotbollsförbund.
– En domaransvarig kommer att finnas på plats.
– FIFAS reglemente gällande klädsel tillämpas. Det är alltså inte tillåtit att spela utan benskydd, bära öronsmycken etc. Spelare som inte uppfyller gällande reglemente, kan vägras beträda planen.
– Antal omklädningsrum i anknytning till spelplanerna är begränsade. Vi rekommenderar lagen att i möjligaste mån byta om/duscha på respektive boende.
– Med tanke på det slitage som planerna utsätts för, är det inte tillåtit att värma upp på spelplanerna, annat än i direkt anslutning till egen match.
– Medaljer kommer att delas ut till samtliga deltagare.
– För spelare utanför Danmark, gäller att kontrollera att licens och försäkringar gäller vid eventuell sjukdom/skador.
– Sjukvårdare kommer att finnas på tävlingsområdet. All behandling sker kostnadsfritt.
– Turneringen ansvarar för tillsättning av domare.
– Alla protester skall lämnas skriftligt till tävlingsledningen – senast 30 minuter efter avslutad match. Endast lag som deltar i match kan lämna in protest och protesten skall undertecknas av ledare som är upptagen på lagrapporten. Tävlingsledningens beslut kan inte överklagas. Protestavgiften är 500 DKK. Avgiften återbetalas om protesten godkännes.
– Varje lag skall utse en assisterande domare (linjedomare) vid sina matcher. Personen i fråga måste vara minst 18 år och skall bära avvikande klädsel.
– Ingen tilläggstid förekommer. Straffar tillgrips vid behov för att särskilja lagen.
– Vid rött kort, skall den utvisade spelare en timme innan närmast kommande match, visa godkänd ID-handling i sekretariatet. Om så inte sker, kommer laget ej att tillåtas spela vidare.
Reglerna gäller för samtliga deltagande lag utan undantag!
Hur meddelar jag specialmat/allergier?
Ett dokument kommer att skickas till den kontaktperson som varje lag har angett. På denna kan ni ange ert behov av specialmat/allergier för samtliga spelare och ledare. Följande allergier och specialmat kan vi erbjuda: Gluten, Laktos och Vegetarian. Resterande allergier eller specialmat kommer vi inte att kunna servera på plats men vi kan erbjuda plats för förvaring av denna mat.
Eftersom vi har många muslimer har vi valt att inte servera griskött. Ni behöver därför inte anmäla detta som specialmat eller allergi.
Matbiljetter
Matbiljetter finns att köpa direkt på plats för intresserade föräldrar, syskon och andra medföljande personer.
Var äter man sina måltider?
Lagen med boende på skola äter alla sina måltider (frukost-lunch-middag) direkt på turneringsområdet.
Lagen med boende på vandrarhem och hotell, äter frukost på sitt boende samt lunch och middag direkt på turneringsområdet.
Meny
Årets Cup Denmark meny kommer att presenteras cirka 1 vecka innan cupstart.
Öppettider
Frukost:
Onsdag & Torsdag 07:00-09:00
Fredag – Söndag 06:30-09:30
Måndag 07:00-09:00
Lunch:
Onsdag – Söndag 11:30-14:30
Middag:
Onsdag – Söndag 17:30-21:30
Pojkar:
11 manna
Född 04/05/06
Född 07
Född 08
9 manna
Född 09
Född 10
7 manna
Född 11
Född 12
Född 13
5 manna
Född 14 (U-9 - födda efter den 1.1.2014)
Född 15 (U-8 - födda efter den 1.1.2015)
Född 16 (U-7 - födda efter den 1.1.2016)
Flickor:
11 manna
Född 06
Född 07
Född 08
9 manna
Född 09/10
7 manna
Född 11/12
Busstransport till cupen
För de lag som önskar hjälp med transport till Köpenhamn, kan vi erbjuda er busstransport. Ni blir hämtade på en förutbestämd plats, t.ex. klubblokal och därefter transporterade till Köpenhamn och turneringen. Efter turneringens slut transporteras ni tillbaka till er förutbestämda plats och ort. För er som väljer detta alternativet ingår även eventuella transporter under turneringen.
Vänligen kontakta oss för ett pris!
Buss till utflykt
Under fredagen finns möjligheten att besöka nöjesparkerna Bakken eller Tivoli samt staden Köpenhamn. De lag som önskar, kommer vi att kunna erbjuda busstransport. Bussen bokas direkt på plats på Tournament Office, på särskilt utlagda listor.
Buss mellan skolorna
Busstransport mellan skolorna och turneringsområdet kommer att gå mellan kl.06:30 och 09:30 på morgonen och mellan kl.17:00 och 22:00 på kvällen. Ni kommer då att kunna komma till er frukost i god tid innan första matchen samt tillbaka till ert boende efter sista matchen och middagen på kvällen.
Önskar ni transport under andra tider beställer ni denna genom att ringa ett telefonnummer. Mer information fås vid er incheckning.
Kollektivtrafiken i Köpenhamn
Det finns olika transportmedel att välja på, om man vill åka till Cup Denmark.
Vi rekommenderar tåg från Köpenhamns Centralstation mot Bröndbystrand Station eller Bröndbyöster Station. Båda stationerna ligger ca.3 km från Bröndby Stadium. Bästa alternativet är att ni åker i riktning mot Höje Taastrup och sedan hoppar av på Bröndbyöster Station. Resan tar cirka 17 minuter och tåget går var 10:e minut.
På Bröndbyöster Station åker ni sedan buss i riktning mot Bröndby Strand. Ni hoppar av vid hållplats Gildhöj Centret/Bröndbyvester Boulevard. Bussen tar cirka 12 minuter och avgår var 20:e minut. Från denna busstation är det sedan gångväg sista sträckan, ca 350-400 meter till Bröndby Stadium.